ROTHERHAM KATUKURUNDA CIRCUIT MEET - 2012

 
2010 RESULTS 2011 RESULTS
 
 
Event No: 1 Group SL- N - Upto 1500 cc      4 Laps
   
Com. No. Competitor's Name Make of Vehicle CC Position
30 Sajaad Zuhair Honda ER 2 1500 01
50 S. Mannapperuma Honda Civic 1500 02
90 Jagath Munasinghe Mazda Astina 1490 03
         
Event No: 2 Group SL- N - Subaru Legacy 2200 cc     4 Laps
   
Com. No. Competitor's Name Make of Vehicle CC Position
64 Shantha Suraweera Subaru Legacy 2200 01
82 Hashen Peiris Subaru Legacy 2000 02
100 Tyronne Hendavitharana Subaru Legacy 2000 03
         
Event No: 3 Group - O - STD Motorcycles upto 125 CC (4 Stroke) Single Cylinder Only   5 Laps
         
Com. No. Competitor's Name Make of Vehicle C.C. Position
123 Jaden Gunawardena Yamaha EZY 125 01
51 Marlon Manchanayake Honda CBR 125 02
95 Aaron Gunawardena Yamaha EZY 125 03
         
Event No: 4 Group - SM - Super Motard Motorcycles upto 250 CC (2 T & 4 T )   5 Laps
         
Com. No. Competitor's Name Make of Vehicle C.C. Position
97 Kasun Danushka Sudasinghe Yamaha YZF 250 01
87 Udika Srimal Malavige Yamaha YZF 250 02
20 Chaminda De Silva  Yamaha WR 250 03
         
         
Event No: 5 Group - O - STD Motorcycles upto 125 CC (2 Stroke)      5 Laps
         
Com. No. Competitor's Name Make of Vehicle C.C. Position
39 W.M. Heshan Pasindu Yamaha TZR 125 01
53 Shrian Samuel Yamaha TZR 125 02
73 Thuwan Princy Cagiva Mito GRC 125 03
         
Event No: 6 Maruti Alto - K 10 - 1000CC      4  Laps
         
Com. No. Competitor's Name Make of Vehicle C.C. Position
130 Shehan De Tissera Suzuki Alto K 10 1000 01
44 Ushan Perera Suzuki Alto K 10 1000

02

129 Janake Tillekeratne Suzuki Alto K 10 1000 03
         
         
Event No: 7 Group - A - Cars upto 1050 CC      5 Laps
         
Com. No. Competitor's Name Make of Vehicle C.C. Position
43 Yoga Perera Mini (Cosmic) 1048 01
122 Mahen Madugalle Austin Mini 1048 02
22 Michael Wijesuriya Nissan March 1050 03
         
Event No: 8 Group SL- N - Ford Laser / Mazda 1300 cc      5 Laps
   
Com. No. Competitor's Name Make of Vehicle CC Position
78 Susantha Gunawardena Ford Laser 1300 01
54 Upulwan Serasinghe Ford Laser 1300 02
104 Romesh Goonawardena Ford Laser 1300 03
         
Event No: 9 Group - R - Racing Thoroughbred Motorcycles   upto 125 cc   5 Laps
     
Com. No. Competitor's Name Make of Vehicle C.C. Position
7 Prabath Peiris Yamaha TZ 125 01
99 Jaden Gunawardena Yamaha TZ 125 02
65 Rehan Buultjens Honda RS 125 03
         
         
Event No: 10 Group SL - H - Cars upto 1600 CC      8 Laps
  Championship Event Race 1
Com. No. Competitor's Name Make of Vehicle C.C. Position
74 Ashan Silva Honda Civic 1600 01
99 Dilan Senevirathne Honda Sir 1600 02
27 Dinesh Jayawardena Honda Civic 1600 03
         
Event No: 11 Group - O - STD  Motorcycles upto 160 CC (4 Stroke Single Cylinder Only)    4 Laps
         
Com. No. Competitor's Name Make of Vehicle C.C. Position
67 Jaden Gunawardena Yamaha EZY 150 01
83 Shoel Daniel Honda CBR 150 02
51 Marlon Manchanayake Honda CBR 125 03
         
         
Event No: 12 Group - SM  -  Super Mortard Motorcycles upto 450 CC (2 T & 4 T )   5 Laps
     
Com. No. Competitor's Name Make of Vehicle C.C. Position
19 Suraj Perera Yamaha YZF 450 01
86 Udika Srimal Malavige KTM 450 02
34 Ned Daniel Yamaha YZF 450 03
         
         
Event No: 13 Group - P - STD/MOD Motorcycles   upto 600 cc   6 Laps
     
Com. No. Competitor's Name Make of Vehicle C.C. Position
69 Shrian Samuel Yamaha R6 600 01
28 Purnaka Prasad Aluthge Honda CBR 600 02
3 Maduranga Caldera Yamaha R6 600 03
         
         
Event No: 14 Group SL - GT Cars - Upto 3500 CC      8 Laps
    Championship Event   Race 1
Com. No. Competitor's Name Make of Vehicle C.C. Position
107 Abeeth Dangalle Mitsubishi EVO 6 1990 01
89 Kapila Nishantha Mitsubishi Lancer EVO 2000 02
102 Darin Weerasinghe Subaru STI X 2000 03
         
         
Event No: 15 Group - O - STD Motorcycles upto  250cc (4 Stroke)     6 Laps
     
Com. No. Competitor's Name Make of Vehicle C.C. Position
33 Ned Daniel Honda CBR 250 01
133 Shrian Samuel Honda CBR 250 02
57 G.A. Lathika Shamal Honda CBR 250 03
         
         
Event No: 16 Group SL - F Cars - Formula Maclaren (Maruti) 1300 CC      6 Laps
         
Com. No. Competitor's Name Make of Vehicle C.C. Position
125 Clement Senaratne Formula LGB 1300 01
21 Zaakir Wahab Formula LGB 1300 02
36 Chaminda Goonaratne Formula LGB 1300 03
         
Event No: 17 Group SL - N Cars - Cars Upto 1000 CC      5 Laps
         
Com. No. Competitor's Name Make of Vehicle CC Position
137 Rohitha Rajapakshe Nissan March 1000 01
113 S. A. Duminda Nissan March 1000 02
13 S. A. Harsha Paroda 989 03
         
         
Event No: 18 Group SL - A Cars - Mini - 7       5 Laps
   
Com. No. Competitor's Name Make of Vehicle C.C. Position
15 C. P. Wijayarathne Morris Mini 7 1000 01
3 Shashika Lakmal Wijayarathne Austin Mini 7 1000 02
32 K. Parameswaran Austin Mini 1000 03
         
         
Event No: 19 Group SL - H - Cars upto 1600 CC      8 Laps
  Championship Event Race 2
Com. No. Competitor's Name Make of Vehicle C.C. Position
74 Ashan Silva Honda Civic 1600 01
99 Dilan Senevirathne Honda Sir 1600 02
27 Dinesh Jayawardena Honda Civic 1600 03
         
         
Event No: 20 Group SL - S Cars - Specials Upto 1500 CC      5 Laps
         
Com. No. Competitor's Name Make of Vehicle C.C. Position
34 Yoga Perera Mini Cosmic 1380 01
25 Nishan Waslathanthri Honda CRX 1500 02
114 Dhilan Sabr Honda Civic 1500 03
         
         
Event No: 21 Group SL - N Cars - Ford Laser/ Mazda Upto 1500 CC      5 Laps
         
Com. No. Competitor's Name Make of Vehicle C.C. Position
45 Upulwan Serasinghe Ford Laser 1500 01
41 Irfan Fuard Ford Laser 1500 02
61 Chaminda Weerasuriya Ford Laser 1500 03
         
         
Event No: 22 Group - P - STD/MOD Motorcycles   Open Event     8 Laps
         
Com. No. Competitor's Name Make of Vehicle C.C. Position
69 Shrian Samuel Yamaha R6 600 01
74 Ned Daniel Ducati 999 02
1 Maduranga Caldera Yamaha R 1 1000 03
         
Event No: 23 Group SL - GT Cars - Upto 3500 CC      8 Laps
    Championship Event   Race 2
Com. No. Competitor's Name Make of Vehicle C.C. Position
107 Abeeth Dangalle Mitsubishi EVO 6 1990 01
89 Kapila Nishantha Mitsubishi Lancer EVO 2000 02
17 Missaka Naween Mitsubishi EVO 9 2000 03
         
         
Special Trophies Winner
U. D. Jinadasa Challenge Trophy ( Motorcycles ) Shrian Samuel
SRI LANKA AIR FORCE Challenge Trophy ( Cars ) Abeeth Dangalle

 

 

 

      

   HOME  |  ABOUT US  |  COMMITTEE  |  PRESS  |  EVENTS  |  MEMBERSHIP  |  GALLERY  |  CONTACT US




Copyright 2010 SLARDAR. All rights reserved

 

 

SLARDAR (Sri Lanka Association of Racing Drivers and Riders), Sri Lanka's No 1 Racing Association. We are proud to host many exciting racing events requiring expert driving skills on challenging tracks through out the 2010 calendar to project our Sri Lankan Driving / Riding Talents to the World. Come Join us and be a part of this excitement....